Jump to content

Candidates Nominated for APWU Election of National Officers


Apwu133
 Share

Recommended Posts

Candidates Nominated for APWU Election of National Officers

 

June 17, 2022

Secretary-Treasurer Elizabeth "Liz" Powell has announced that the following union members have been certified as candidates for election to national office by referendum balloting, as mandated by the APWU Constitution and Bylaws.

Each candidate in this unofficial listing has secured the necessary petitions required for nomination.

The official list will be announced after the drawing for ballot positions is held on June 27.

Incumbent officers are listed first and identified by (I) after their names. Where more than one non-incumbent has been certified, they are listed in alphabetical order. A list of uncontested national offices appears at the bottom.

Any candidate who wishes to withdraw from the ballot or whose name or local is misspelled or identified improperly, must notify APWU Secretary-Treasurer Liz Powell immediately. Corrections and notifications must be received by her office in writing by 4 p.m. ET, Wednesday, June 22, 2022.

Download a printable copy of APWU News Service Bulletin with the list of nominations, here.

GENERAL AND ADMINISTRATIVE OFFICERS

 

President

Mark Dimondstein (I), Greater Greensboro SCF Area Local (NC)
John L. Marcotte, Gaylord Local (MI)

Legislative/Political Director

Judy Beard (I), Detroit District Area Local (MI)
Thomas Benson, Lake Geauga Area Local (OH)

Human Relations Director

Daleo Freeman (I), William H. Burrus, Cleveland Area Local, #72 (OH)
Doris Simmons, Atlanta Metro Area Local (GA)

REGIONAL COORDINATORS

 

Southern Region

Yared Wonde, Dallas Area Local (TX)
Sam Wood, Southwest Florida Area Local (FL)

CLERK DIVISION

 

National Business Agents, Central Region,
Cincinnati Region, (A)

Michael D. Schmid (I), Columbus Area Local (OH)
Mark E. Graham, Springfield Local (OH)

National Business Agents, Central Region,
Minneapolis Region, (B)

Christopher Mark Hendrickson, St. Cloud Area Local (MN)
Gregory Becker, Milwaukee Area Local (WI)

National Business Agents, Northeast Region,
New England Region, (A)

Scott Adams, Portland Area Local (ME)
Bill Mazurowski, Hartford Local (CT)
Thomas S. Smith, Bangor Area Local (ME)

National Business Agents, Southern Region,
Atlanta Region, (C)

Keenan D. Anthony, Sr., Marietta Local (GA)
William G. Flanagan, Jr., Atlanta Metro Area Local (GA)
Sandra Munoz Hernandez, Broward County Area Local (FL)

 

National Business Agents, Southern Region,
Dallas Region, (C)

Diann Scurlark (I), Houston Area Local (TX)
Alejandro “Alex” Aleman, San Antonio Alamo Area Local (TX)
Ben Martinez, Fort Worth Area Local (TX)

National Business Agents, Western Region,
San Francisco Region, (A)

Sonia E. Canchola (I), California Area Local (CA)
Charquita Rainey, Greater Los Angeles Area Local (CA)

National Business Agents, Western Region,
San Francisco Region, (B)

Shirley J. Taylor (I), East Bay Area Local (CA)
Mike Hetticher, Eureka Local (CA)

National Business Agents, Western Region,
San Francisco Region, (C)

Eric A. Van Dyke (I), Greater Los Angeles Area Local (CA)
Fabiola Dominguez, California Area Local (CA)
Terry L. Hood, San Diego Area Local (CA)

MOTOR VEHICLE SERVICE DIVISON

 

National Business Agents, Central Region

Dave Cook, St. Paul Area Local (MN)
Mark Krueger, Milwaukee Area Local (WI)

National Business Agents, Eastern Region

Garrett C. Langley (I), Lancaster Area Local (PA)
Raymond J. Scanlon, Baltimore Francis “Stu” Filbey Area Local (MD)
Brian R. McLaurin, Nation’s Capital Southern MD Area Local (MD)

National Business Agents, Northeast Region

Michael Cinelli, Greater Hicksville Mid-Island Area Local (NY)
Stephen D. Mohan, Greater Hicksville Mid-Island Area Local (NY)
Rick White, Boston Metro Area Local (MA)

SUPPORT SERVICES DIVISION

 

Director

Arrion Brown, Nation’s Capital Southern MD Area Local (MD)
Robin “Robbie” Robertson, St. Louis Gateway District Area Local (MO)
Aaron T. Young, Twin Cities PDC Local (MN)

RETIREES DEPARTMENT

 

Director

Nancy E. Olumekor (I), Nation’s Capital Southern MD Area Local (MD)
Robert L. Jeffrey, Jr., Oakland Local (CA)

 

Retiree National Convention Delegates Southern Region

Patricia A. McGriff (I), Northeast Florida Retiree Chapter (FL)
Kim H. Guy, Greater Smokey Mountain Area Local (TN)

UNCONTESTED NATIONAL OFFICERS

 

General and Administrative Officers

Executive Vice President

Debby Szeredy (I), Mid-Hudson New York Area Local (NY)

Secretary-Treasurer

Elizabeth “Liz” Powell (I), Western Nassau New York Area
Local (NY)

Industrial Relations Director

Charles “Charlie” Cash (I), Buffalo Local (NY)

Organization Director

Anna Smith (I), Portland Oregon Area Local (OR)

Research and Education Director

Joyce B. Robinson (I), Richmond Area Local (VA)

Health Plan Director

Sarah Jane Rodriguez (I), Phoenix Metro Area Local (AZ)

Regional Coordinators

Central Region

Sharyn M. Stone (I), Indianapolis Area Local (IN)

Eastern Region

AJ Jones (I), Eastern Montgomery County PA Area Local (PA)

Northeast Region

Tiffany Foster (I), New York Metro Area Postal Union (NY)

Western Region

Omar M. Gonzalez (I), Greater Los Angeles Area Local (CA)

Clerk Division

Director

Lamont A. Brooks (I), The Northern Virginia Area Local (VA)

Assistant Director (A)

Sam Lisenbe (I), Fort Worth Area Local (TX)

Assistant Director, (B)

Lynn Pallas-Barber (I), 498-499 Area Local (MI)

National Business Agents, Central Region

Chicago Region, (A)

Linda Turney (I), Schaumburg Local (IL)

Chicago Region, (B)

Devendra Rathore “D” (I), Fox Valley Local (IL)

Chicago Region, (C)

James Stevenson (I), Detroit District Area Local (MI)

Cincinnati Region, (B)

Michael W. Funk, Jr. (I), Greater Cincinnati Ohio Area Local (OH)

Minneapolis Region, (A)

Todd M. Elkerton (I), Saint Paul Area Local (MN)

St. Louis Region, (A)

Robert D. Kessler (I), Greater Kansas City Metro Area Local (MO)

St. Louis Region, (B)

Daniel F. Skemp (I), Rapid Area Local (IA)

Wichita Region, (A)

Ashley D. Cargill (I), Norman Local (OK)

National Business Agents, Eastern Region

Philadelphia Region, (A)

Robert Romanowski (I), New Jersey Shore Area Local (NJ)

Philadelphia Region, (B)

John Louis Jackson, Jr. (I), Philadelphia BMC Local (PA)

Philadelphia Region, (C)

Vincent A. Tarducci (I), Philadelphia BMC Local (PA)

Washington DC Region, (A)

Rachel A. Walthall (I), Baltimore Francis "Stu" Filbey Area Local (MD)

Washington DC Region, (B)

Pamela R. Richardson (I), Lynchburg Area Local (VA)

National Business Agents, Northeast Region
New England Region, (B)

Scott M. Hoffman, Boston Metro Area Local (MA)

New England Region, (C)

Thomas “Tom” O'Brien (I), South Shore Area Local (MA)

New York Region, (A)

Peter “Pete” Coradi (I), Brooklyn Local (NY)

New York Region, (B)

Elizabeth “Liz” Swigert (I), Queens Area Local (NY)

New York Region, (C)

Bernard “Bernie” C. Timmerman (I), Central New York Area Local (NY)

National Business Agents, Southern Region
Atlanta Region, (A)

James “Jim” DeMauro (I), Tampa Area Local (FL)

Atlanta Region, (B)

Doris Orr-Richardson, Northeast Florida Area Local (FL)

Dallas Region, (A)

Jack Crawford (I), Houston Area Local (TX)

Dallas Region, (B)

Charles Tillman (I), Dallas Area Local (TX)

Memphis Region, (A)

Joe H. Jolley, Jr. (I), Nashville Area Local (TN)

Memphis Region, (B)

Pamela Smith (I), Birmingham Area Local (AL)

National Business Agents, Western Region
Denver Region, (A)

Lamont Green, Phoenix Metro Area Local (AZ)

Denver Region, (B)

Joseph M. Zamenick, Phoenix Metro Area Local (AZ)

Northwest Region, (A)

Brian Dunsmore (I), Portland Oregon Area Local (OR)

Northwest Region, (B)

Brian Dunn (I), Portland Oregon Area Local (OR)

San Francisco Region, (D)

Chuck Locke (I), Sacramento Area Local (CA)

Maintenance Division

Director

Idowu Balogun (I), Greater Los Angeles Area Local (CA)

Assistant Director, (A)

Terry B. Martinez (I), Dallas Area Local (TX)

Assistant Director, (B)

Jason Treier (I), Lancaster Area Local (PA)

National Business Agents, Maintenance Division
Central Region, (A)

Craig Fisher (I), Tri-County Ohio Area Local (OH)

Central Region, (B)

Jeffrey Scott Beaton (I), Greater Kansas City Area Local (MO)

Central Region, (C)

Curtis Walker (I), Flint Michigan Area Local (MI)

Eastern Region

Kenneth Lester (I), Philadelphia PA Local (PA)

Northeast Region

Dave Sarnacki (I), Springfield Mass Area Local (MA)

Southern Region, (A)

John Gearhard (I), Jacksonville BMC Local (FL)

Southern Region, (B)

Carlos Paz (I), Dallas Area Local (TX)

Western Region, (A)

Hector Baez (I), San Diego Area Local (CA)

Western Region, (B)

Louis M. Kingsley (I), California Area Local (CA)

Motor Vehicle Service Division

Director

Michael O. Foster (I), Detroit District Area Local (MI)

Assistant Director

Kenneth (Ken) Prinz (I), Philadelphia PA Area Local (PA)

National Business Agents, Motor Vehicle Service Division
Southern Region, Southeast Sub-Region

Bruce E. Amey (I), Atlanta Metro Area Local (GA)

Southern Region, Southwest Sub-Region

Dyrike Shaw (I), Dallas Area Local (TX)

Western Region

Jerome A. Pittman (I), San Francisco Local (CA)

All-Craft National Business Agents

Alaskan Area

James M. Patarini (I), Midnight Sun Area Local (AK)

Caribbean Area

Samuel A. Hernandez Algarin, Puerto Rico Area Local (PR)

Pacific Area

Rufina J. Pagaduan (I), Honolulu Local (HI)

Support Services Division

Support Services Division, National Business Agent

Orlando L. Anderson, St. Louis Gateway District Area Local (MO)

Retiree National Convention Delegates

Central Region

Paul Browning (I), Traverse City Area Local (MI)

Eastern Region

Cynthia Nesmith, Philadelphia Area Local Retiree Chapter (PA)

Northeast Region

Leona Draper (I), New York Metro Area Postal Union (NY)

Western Region

Patricia Ann Williams (I), Greater Los Angeles Area Local 64 Retiree Chapter (CA)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...